Zadomowieni Google Twitter P Youtube Facebook

Dlaczego drewno

 

Sokółka Okna i Drzwi S.A. od prawie 40 lat zajmuje się produkcją stolarki z drewna. Nie zmieniliśmy tego pomimo chwilowych mód jakie przetoczyły się w tym czasie przez nasze społeczeństwo. Dziś widać, że była to dobra decyzja, gdyż drewniane okna, podobnie jak budownictwo drewniane, stają się coraz częściej wybieraną alternatywą. Rokrocznie notowany jest wzrost ich sprzedaży.

 

Jeżeli zapoznają się Państwo z naszą ofertą prawdopodobnie tak jak my są Państwo entuzjastami naturalnych materiałów, ekologicznych rozwiązań niezaprzeczalnego uroku drewna. Postaramy się jednak odpowiedzieć na py­tanie, które często pada:

 

Dlaczego warto wybrać okna z drewna?

 

 

Drewno jest piękne.

Na jego urodę składa się wiele czynników - ciepły odcień, struktura, niepowtarzalny rysunek słoi. Drewno jest przyjemne w dotyku, a jego zastosowanie dodaje walorów estetycznych całemu budynkowi. Żadna nawet najlepszej jakości okleina drewnopodobna nie jest w stanie imitować tego naturalnego uroku.

 

Drewno to materiał podnoszący prestiż budynku.

Okna drewniane i okna PCV dobrej jakości, to aktualnie porównywalny poziom cenowy. Jednakże nadal to drewno pozostaje materiałem wprowadzającym do wnętrz elegancję i świadczącym o wysokim standardzie wykończenia.

 

 

Okna drewniane są znacznie bezpieczniejsze.

Okna PCV zbudowane są z polichlorku winylu, w którym zawartość chloru do­chodzi do 56%. Podczas pożaru przy topieniu się okien plastikowych, tworzą się niebezpieczne substancje: kwas chlo­rowodorowy i węglowodory chlorowane. Substancje te są bardzo korodujące, nato­miast gazy uwalniane z tworzywa PCV podczas jego spalania stanowią poważny problem z uwagi na ich toksyczność. Wiele węglowodorów chlorowanych to bardzo niebezpieczne związki, które wykorzystywano do produkcji broni chemicznych lub trutek na owady.

 

Drewno w czasie spalania nie wydziela tak niebezpiecznych gazów. Dzięki impreg­nacji okna drewniane w czasie pożaru utrzymują swoją nośność aż do momen­tu kiedy pękną szyby, w przeciwieństwie do okien z PCV, które się topią.

 

Drewno to materiał bliski i przyjazny człowiekowi.

Ludzie od stuleci wykorzystują drewno jako materiał budowlany. Nie bez po­wodu aby wypocząć wybieramy się na spacer po parku. Drewno zapewnia przy­jazny mikroklimat pochłaniając nadmiar wilgoci z wnętrz i „oddając” go gdy jest taka potrzeba.

 

 

Współczesne okna drewniane to zupełnie inny produkt niż okna sprzed kilkudziesięciu lat.

Technologia produkcji okien zmieniła się znacznie w czasie istnienia naszej firmy. Obecnie produkcję prowadzimy w opar­ciu o najnowocześniejsze urządzenia, które gwarantują stałą, wysoką jakość stolarki. Drewno jest zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi powłokami malarskimi z ekologicznych, wodorozcieńczalnych farb. Zespolone pakiety szybowe w oknach sprawiają, że nie rozkręca się ich do mycia.

 

 

Okna drewniane oferują bardzo dobre parametry termiczne.

Nowoczesna stolarka drewniana zapewnia bardzo dobre parametry termiczne. Wpływa na to szereg rozwiązań w budowie oraz zastosowane pakiety szybowe. Przepuszczalność termiczna dla całego okna na poziomie Uw= 0,8 W/m2K, dostępna w stolarce naszej firmy, zapewnia poziom izolacyjności wymagany w najbardziej energooszczędnym budownictwie - pasywnym.

 

Drewno to materiał prawdziwie eko­logiczny

Wytworzenie drewna i jego przygotowanie do produkcji pochłania znacznie mniej energii niż wytworzenie PCV- co oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz mniejsze zużycie paliw. Dodatkowo drzewa w trakcie wzrostu pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla z at­mosfery. Każdy metr sześcienny drzew potrzebuje jednej tony dwutlenku węgla, by móc się rozwijać. Okna drewniane można przetworzyć w niemal 100%. Drewno może zostać użyte jako materiał do ogrzewania lub zostać wykorzystane do produkcji płyt wiórowych. Szkło i alu­minium po przetopieniu może ponowie zostać wykorzystana do produkcji.

 

Drewno nawet jeżeli nie zostanie ponownie wykorzystane, ulegnie natu­ralnej biodegradacji. PCV nie ulega natu­ralnemu rozkładowi. Wprowadzone raz do środowiska zalega w nim już zawsze. W skali globalnej mniej niż 1% tworzyw PCV jest poddawana recyclingowi. Jedną z przyczyn tak skromnego recyklingu jest wysoka obecność chloru w PCV (56%) oraz dodatków wykorzystywanych do produkcji tego tworzywa (m.in. ropy naftowej). Przez co proces ten jest drogi i czasochłonny. Fakt ten sprawia, że PCV, które przestało być użyteczne zapełnia wysypiska śmieci, znika w morzu, zostaje spalone lub zaśmieca krajobraz.

 

 

Okna drewniane to większa elastyczność i więcej możliwości aranżacji.

Okna o nietypowym kształcie są częściej wykonywane z drewna, gdyż daje ono większą sztywność konstrukcji. Okna drewniane o nietypowych kształtach mogą dzięki temu mieć właściwie do­wolne wymiary, ograniczone jedynie przez wielkość dostępnych na rynku szyb zespolonych oraz wytrzymałością okuć. Dzięki temu możemy wstawić np. łukowe drzwi balkonowe.

Należy też pamiętać, że okno jest produktem, który będzie użytkowany przez dziesięciolecia. Okno drewniane można wielokrotnie przemalowywać dopasowując je do aktualnej kolorystyki wnętrz i elewacji. Jest to niewykonalne w przy­padku okien PCV. Ponadto w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań, ramę drewnianą łatwo naprawić niewielkim kosztem, okno plastikowe po uszkodze­niu zostaje uszkodzone aż do jego wymiany.