Wysokość, na jakiej zostaną zamontowane okna, jest czynnikiem decydującym o wyglądzie budynku oraz możliwości aranżacji wnętrz pomieszczeń. Dlatego ich umiejscowienie należy przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Jaka wysokość jest odpowiednia do montażu okien i jakie rozwiązania czekają na miłośników niebanalnej architektury?

Montaż okien w domu jednorodzinnym

Przed montażem okien należy pamiętać o podstawowych kwestiach — ich wielkości oraz rodzaju użytych materiałów. Jednak bez względu na to, czy do domu zostaną wybrane okna drewniane, czy plastikowe, warto zwrócić uwagę na wysokość montażu. Dlaczego nie może być ona przypadkowa?

Od tego parametru zależy stopień oświetlenia wnętrz, co ma znaczący wpływ na komfort przebywania w domu. Zbyt wysokie umiejscowienie okien sprawi, że pomieszczenie będzie niewystarczająco doświetlone, zbyt niskie zaś może powodować, że mieszkańcy będą się czuć we własnym domu niezręcznie — zwłaszcza gdy ściana budynku znajduje się tuż przy ulicy.

Równie istotny, co wybór okien, jest wybór zaufanego dostawcy. Jako renomowany producent oferujemy naszym klientom okna drewniane oraz drewniano-aluminiowe, które doskonale się prezentują i spełniają swoją funkcję niezależnie od wysokości, na jakiej zostaną zamontowane.

Na jakiej wysokości standardowo montuje się okna?

Wielkość okien oraz ich umiejscowienie są zależne przede wszystkim od rozmiaru ścian budynku. Skąd wiedzieć, na jakiej wysokości montować okna? Należy ustalić dwa wymiary: odległość od podłogi oraz od sufitu.

Znormalizowane wytyczne dotyczące warunków technicznych zabudowań wskazują minimalną odległość dolnej krawędzi okna od podłogi. Wynosi ona 85 cm. Przydatne wskazówki co do górnej granicy wysokości są natomiast zawarte w dokumencie DIN 5034-1 określającym zasady optymalnego doświetlenia pomieszczeń. Krawędź ta powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Warto jednak pamiętać, że przy planowaniu wysokości, na jakiej zostanie zamontowane okno, należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia.

Na jakiej wysokości zamontować okno w kuchni?

Planując montaż okna do kuchni, należy pamiętać o tym, że jego dolna krawędź powinna znajdować się około 30-35 cm od blatu szafki, przeważnie jest to 110-120 cm od podłogi. Trzeba sprawdzić, czy pozostała armatura nie zablokuje możliwości otwierania okna. Warto też zachować większą odległość, aby uniknąć konieczności częstego mycia szyby spowodowanej zaciekami.

Na jakiej wysokości zamontować okno w pokoju?

Standardowa wysokość montażu okien to w tym przypadku 85-90 cm od podłogi. Taka konstrukcja umożliwia swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dość często stosowane są też okna na lekko obniżonych parapetach umiejscowionych na wysokości 60-80 cm.

Na jakiej wysokości zamontować okno w łazience?

Łazienka to miejsce, które domownicy chcą szczególnie chronić przed wzrokiem innych osób. Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, warto wybrać małe okno i umieścić je na wysokości minimum 150 cm. Należy wziąć pod uwagę planowane rozmieszczenie armatury — toalety, zlewu, wanny czy kabiny prysznicowej. W przestronnej łazience natomiast można pozwolić sobie na rozwiązania wpuszczające do pomieszczenia więcej światła, na przykład długie okno poziome montowane około 25-30 cm od sufitu.

Montaż okien — nietypowe rozwiązania

Decyzja o zamontowaniu okien w nietypowym miejscu czasem wynika z wyboru, a czasem z konieczności. Najszersza gama jest oczywiście dedykowana do domów jednorodzinnych. Architekci są w stanie dopasować do konstrukcji budynku nawet najbardziej odważne pomysły przyszłych domowników.

Dość popularnym trendem są okna otwierane na zewnątrz. Więcej przeczytasz o tym w naszym artykule Okna otwierane na zewnątrz – czy warto się na nie zdecydować? A jakie są inne rozwiązania warte rozważenia?

Ściana z okna

Kto choć przez moment nie marzył o przezroczystej tafli, która zastępuje ścianę? Okno panoramiczne zajmujące praktycznie całą przestrzeń jest najczęściej montowane na ścianach wychodzących na ogród. Wielkogabarytowe przeszklenie to również obowiązkowy element dla właścicieli przydomowej oranżerii.

Okna na małej wysokości

Zamontowanie okien na mniejszej wysokości to świetne rozwiązanie w przestrzeniach takich jak przestronny salon czy jadalnia. Dodajmy do tego szeroki parapet, który będzie jednocześnie spełniał funkcję siedziska, a otrzymamy funkcjonalne miejsce do odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że jeśli pod oknem ma znajdować się grzejnik, trzeba będzie wybrać mniejsze modele.

Okna na dużej wysokości

Okna montowane pod sufitami sprawdzają się w łazienkach, a także niższych kondygnacjach budynku. To dobre rozwiązanie dla pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni, które z racji swojego przeznaczenia będą wypełnione meblami (np. spiżarnia).

Jedno jest pewne — nie warto się ograniczać. Mnogość możliwości sprawia, że zadowoleni będą wielbiciele zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych rozwiązań.

 


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy