Zwiększona wytrzymałość, wysokie parametry szczelności i efektowny wygląd – okna otwierane na zewnątrz zdobywają coraz więcej zwolenników. Z pewnością przemawia za tym szereg zalet, właściwości użytkowe oraz niebanalny sposób otwierania, który wpływa na estetykę zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej elewacji budynku. Czym charakteryzują się okna skandynawskie i czy warto rozważyć je we własnym domu?

Czym charakteryzują się okna otwierane na zewnątrz?

Okna otwierane na zewnątrz nazywane są oknami skandynawskimi, bo to popularne rozwiązanie stosowane głównie na rynku duńskim, szwedzkim i norweskim, a coraz częściej także na brytyjskim. To, co je wyróżnia to nietypowy sposób otwierania na zewnątrz, dzięki czemu są one niezwykle szczelne. Sprawia to, że doskonale sprawdzą się w polskim klimacie, w szczególności w domach wystawionych na działanie silnego wiatru, w górach lub na wybrzeżu. Okna otwierane na zewnątrz mogą być stosowane w nowych budynkach oraz przy modernizacji budynków już istniejących.

Izolacja termiczna w oknach trzyszybowych Sokółka Euro Alu Uw wynosi 0,92 W/m2K. W zależności od zastosowanego pakietu szybowego osiągają izolację akustyczną na poziomie 31 – 34 dB, gwarantując tym samym komfort i wygodę przebywania wewnątrz budynku. Odporność na obciążenie wiatrem zawiera się w przedziale klas od C2 do C4, a wodoszczelność osiąga klasę E1050. Okna skandynawskie charakteryzują się prostą, geometryczną formą i wysoką estetyką wykonania. Mogą być otwierane na kilka sposobów – tradycyjnie rozwiernie lub wychylnie, a także obracane w pionie lub w poziomie.

Najważniejsze zalety okien drewnianych otwieranych na zewnątrz

Okna otwierane na zewnątrz wyróżnia szereg zalet, które sprawiają, że warto je rozważyć jako element wyposażenia domu. Jakie walory mają okna drewniane tego typu?

  • bardzo dobra szczelność okien – przepuszczalność powietrza w oknach skandynawskich w zależności od wybranego modelu osiąga klasę od 3 do 4, a dodatkowo wiatr napierając na skrzydło okienne, jeszcze bardziej dociska je do ramy i nie pozwala przedostać się podmuchom powietrza do środka. Dzięki temu oszczędzasz więcej energii cieplnej produkowanej w domu,
  • oszczędność miejsca – okna otwierane na zewnątrz nie zajmują przestrzeni wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu można dowolnie wykorzystać wewnętrzny parapet, bez konieczności przenoszenia przedmiotów czy dekoracji, kiedy chcemy otworzyć okno,
  • różne możliwości otwierania – okno można otwierać tradycyjnie na oścież lub w jednej z opcji. Bardzo ciekawym mechanizmem jest obrócenie skrzydła okiennego o 170 stopni. Ułatwia to także mycie szklanej powierzchni bez konieczności otwierania okna lub czyszczenia z zewnątrz.
  • bogate wyposażenie ponad standard – okna drewniane otwierane na zewnątrz z kolekcji Euro dają duże możliwości indywidualnego dopasowania. Można je pomalować na dwa kolory (od zewnątrz i od środka w innym), podnieść izolację akustyczną do 34 dB czy zapewnić zwiększoną ochronę przeciwsłoneczną. Aby poznać więcej właściwości, jakie mają Euro okna skandynawskie, sprawdź naszą ofertę,
  • komfort użytkowania – przy otwieraniu okien nic nie spadnie z parapetu, a po deszczowym dniu woda gromadząca się w dolnej krawędzi szyby nie dostanie się do wnętrza pomieszczenia i nie zamoczy parapetu ani podłogi.

Okna klasyczne czy skandynawskie – które wybrać?

Główną różnicą pomiędzy oknami skandynawskimi a klasycznymi jest ich sposób otwierania. Poza tym obydwa rodzaje charakteryzują się wysoką jakością wykonania, solidnością, wytrzymałością oraz wyjątkowymi parametrami użytkowymi. Atrakcyjnie prezentują się również pod względem estetyki, a dzięki możliwości wyboru koloru doskonale komponują się z różnymi aranżacjami wnętrz i stylami budynków. Sposób otwierania powinien być dobrany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz konkretnego pomieszczenia. Jeśli marzysz o szerokim parapecie w sypialni lub w salonie, na którym będziesz czytać książki lub odpoczywać lepiej sprawdzą się okna otwierane na zewnątrz. Zobacz, jakie inne właściwości i parametry mają okna skandynawskie. A gdy zależy Ci na możliwości otwierania skrzydła uchylnie dobrym wyborem będą modele klasyczne.

Okna drewniane otwierane na zewnątrz – podsumowanie

Chyba każdy choć raz widział scenę w filmie, kiedy bohater otwiera okno na oścież i cieszy się porannym słońcem. Okno skandynawskie daje taką możliwość, a dodatkowo można wykorzystać szeroki parapet na siedzisko w pokoju lub zielnik w kuchni. Dzięki temu dopasujesz je do indywidualnych potrzeb i preferencji wszystkich domowników. W ofercie firmy Sokółka znajdziesz okna otwierane na zewnątrz z możliwością wyboru dodatkowych opcji lub podwyższonych parametrów. Produkty mają 7 lat + 3 lata dodatkowej gwarancji.


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy