Ciepły montaż okien coraz częściej wypiera tradycyjne rozwiązania, które opierają się na wykorzystaniu wyłącznie pianki PUR. Warstwowy montaż stolarki okiennej jest rozwiązaniem szczególnie popularnym w domach energooszczędnych. Co to jest i na czym polega ciepły montaż okien? Jakie zalety i wady ma ta technika montażu okien?

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Aby odpowiedzieć na pytanie, na czym polega ciepły montaż okien, należy zacząć od tego, co to jest ciepły montaż okien.

Najprościej mówiąc, ciepły montaż okien to jedna z nowoczesnych technik montażu stolarki okiennej. Wyróżnia się ona eliminacją mostków termicznych, rezultatem czego jest ograniczenie strat ciepła.

Ciepły montaż okna polega na wykonaniu trzech różnych warstw uszczelniających – są to odpowiednio:

  • Warstwa środkowa z pianki PUR.
  • Warstwa wewnętrzna (paroszczelna) z taśmy paroszczelnej.
  • Warstwa zewnętrzna (paroprzepuszczalna) z taśmy paroprzepuszczalnej.

System ciepłego montażu okien stosuje się przy instalacji okien wykonanych z różnych materiałów. Jednak, aby nasze działania były korzystniejsze, warto wybrać okna, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła

Przygotowanie okien pod ciepły montaż

Aby ciepły montaż okien miał sens i przyniósł oczekiwane korzyści, należy starannie przygotować otwory okienne. Jak to zrobić? Ten etap prac obejmuje kilka czynności.

W pierwszej kolejności należy położyć grunt i tynki we wnękach okiennych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ościeży do ciepłego montażu okien – należy je dokładnie wyczyścić. Na końcu pozostaje upewnić się, że zakupione pod ciepły montaż okna mają odpowiednie wymiary.

Przygotowanie podłoża pod ciepły montaż nie jest czasochłonne. Ważne jest jednak, aby czynności te były wykonane starannie, gdyż od tego zależy efekt.

Ciepły montaż okien krok po kroku

Prawidłowe osadzenie okna ma ogromne znaczenie dla jego późniejszego funkcjonowania. Jak przebiega ciepły montaż okien? Upraszczając, proces ten wygląda następująco:

  • Przyklejenie taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej do ramy okiennej.
  • Mechaniczny montaż okna (wraz z przyklejeniem taśmy do muru) – system ciepłego montażu okien często wymaga zastosowania specjalnych konsol.
  • Wypełnienie przestrzeni między ościeżnicą a ścianą pianką PUR lub zastosowanie zestawu do montażu okien w ociepleniu, który całkowicie wyklucza stosowanie pianki montażowej.

Jeżeli elewacja domu nie zostanie wykonana zaraz po montażu okien, pozostaje jeszcze zabezpieczenie taśmy ciepłego montażu. Jak zabezpieczyć zewnętrzne taśmy ciepłego montażu? Najprostszym rozwiązaniem jest tymczasowy montaż styropianu.

Ciepły montaż okien – wady i zalety

Jak każda technologia budowlana, również montaż okien na ciepło ma swoje mocne i słabe strony. Do zalet ciepłego montażu okien można zaliczyć:

·      ograniczenie strat ciepła i niższe koszty ogrzewania,

·      zminimalizowanie ryzyka zawilgocenia ścian budynku,

·      lepsza dźwiękoszczelność pomieszczeń.

Po stronie wad należy wymienić czasochłonność oraz wyższe koszty montażu w porównaniu do tradycyjnych metod. Jednak w perspektywie długoterminowej inwestycja ta powoduje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co przyczynia się do niższych rachunków w sezonie grzewczym i wyższych rocznych oszczędności.

Ciepły montaż okien – czy warto?

W długiej perspektywie montaż okien na ciepło się opłaca – pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie i korzystnie wpływa na trwałość inwestycji. Montaż okien tym systemem wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia – najlepiej powierzyć go profesjonalnej ekipie montażowej.

Chcesz zamówić okna drewniane lub drewniano-aluminiowe z krótkim okresem realizacji i od sprawdzonego producenta? Zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci zrealizować marzenia o komfortowym i bezpiecznym domu.


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy