Współczesne okna drewniane wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy promienie słońca. Prawidłowa i regularna pielęgnacja okien przedłuży jednak  ich trwałość i sprawi, że będą cieszyć nasze oko przez długie lata. Jak dbać na co dzień o okna drewniane?

Przegląd generalny

Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy przejrzeć wszystkie okna drewniane i zobaczyć, w jakim są stanie. Najważniejsze, aby dokładnie sprawdzić stan powłoki lakierniczej ram (najlepiej po zimie oraz jesienią). Jeśli znajdziemy jakieś drobne uszkodzenia, musimy się ich jak najszybciej pozbyć. Po wyrównaniu danego miejsca papierem ściernym, oczyszczamy je z pyłu i nakładamy stosowną powłokę malarską (informacje o tym, jaką farbą pomalowane są okna powinny znajdować się w instrukcji obsługi udostępnionej przez producenta). Malowania wymaga tylko uszkodzona część ramy okiennej.

Regularne mycie

Okna drewniane należy myć przynajmniej 2-3 razy w roku. Pamiętajmy, że po zimie okna wymagają najdokładniejszej pielęgnacji. Jak myć okna drewniane?

  1. Pozbywamy się kurzu z ram okien.

  2. Myjemy okna delikatnym płynem czyszczącym, na przykład płynem do mycia naczyń. Możemy użyć także specjalnej pasty lub mleczka do czyszczenia okien drewnianych.
  3. Na umyte okna nakładamy specjalne środki do pielęgnacji drewnianych powierzchni okien.

Do mycia okien drewnianych nie wolno używać środków do mycia szyb! Mogą bowiem zawierać substancje uszkadzające powłoki lakiernicze.

Polecamy obejrzeć krótki filmik na naszym kanale Youtube, o tym „Jak pielęgnować okna” (od 50 sekundy).

 


Zobacz także
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie wybrać okna do domu? Materiały, kolory i najważniejsze parametry użytkowe — sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup okien.

Więcej Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Na jakiej wysokości należy montować okna?
Na jakiej wysokości należy montować okna?

Na jakiej wysokości należy montować okna? Sprawdź jakie są standardowe i niestandardowe wysokości dla montażu okien w kuchni, salonie, czy łazience

Więcej Na jakiej wysokości należy montować okna?
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!

Jakie drzwi wejściowe do domu najlepiej wybrać? Poznaj podstawowe parametry decydujące o charakterystyce i właściwościach drzwi zewnętrznych.

Więcej Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!