Współczesne okna drewniane wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, wiatr czy promienie słońca. Prawidłowa i regularna pielęgnacja okien przedłuży jednak  ich trwałość i sprawi, że będą cieszyć nasze oko przez długie lata. Jak dbać na co dzień o okna drewniane?

Przegląd generalny

Co najmniej dwa razy w roku powinniśmy przejrzeć wszystkie okna drewniane i zobaczyć, w jakim są stanie. Najważniejsze, aby dokładnie sprawdzić stan powłoki lakierniczej ram (najlepiej po zimie oraz jesienią). Jeśli znajdziemy jakieś drobne uszkodzenia, musimy się ich jak najszybciej pozbyć. Po wyrównaniu danego miejsca papierem ściernym, oczyszczamy je z pyłu i nakładamy stosowną powłokę malarską (informacje o tym, jaką farbą pomalowane są okna powinny znajdować się w instrukcji obsługi udostępnionej przez producenta). Malowania wymaga tylko uszkodzona część ramy okiennej.

Regularne mycie

Okna drewniane należy myć przynajmniej 2-3 razy w roku. Pamiętajmy, że po zimie okna wymagają najdokładniejszej pielęgnacji. Jak myć okna drewniane?

  1. Pozbywamy się kurzu z ram okien.

  2. Myjemy okna delikatnym płynem czyszczącym, na przykład płynem do mycia naczyń. Możemy użyć także specjalnej pasty lub mleczka do czyszczenia okien drewnianych.
  3. Na umyte okna nakładamy specjalne środki do pielęgnacji drewnianych powierzchni okien.

Do mycia okien drewnianych nie wolno używać środków do mycia szyb! Mogą bowiem zawierać substancje uszkadzające powłoki lakiernicze.

Polecamy obejrzeć krótki filmik na naszym kanale Youtube, o tym „Jak pielęgnować okna” (od 50 sekundy).

 


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy