5 sposobów na mycie okien bez smug

Lśniące okna są wizytówką i ozdobą każdego domu. Czasem jednak trzeba się nieźle napracować, aby osiągnąć zadowalający efekt. Na ich perfekcyjnym wyglądzie zależy nam szczególnie przed wizytą gości i świętami, ale najlepiej, jeśli błyszczą cały czas. Wystarczy kilka małych sztuczek, aby ułatwić sobie to zadanie. Jak myć okna, żeby nie zostawały smugi?

 1. Wybierz odpowiednią pogodę
  Okien nie powinno się myć przy dużym upale i gdy świeci słońce. Woda wysycha wtedy o wiele szybciej, przez co na szybie mogą zostać smugi. Okien nie należy również myć w mroźną pogodę, ponieważ  detergent będzie mazał się na szybie. Wybierzmy więc najlepiej pogodę umiarkowaną, która umożliwi nam perfekcyjne umycie szyb..
 2. Standardowe metody
  Mycie zacznij od ram okiennych, żaluzji i parapetów. Przetrzyj je wilgotną ściereczką z dodatkiem detergentu, a następnie suchą szmatką. Umyj okna wybranym płynem. Jeżeli są bardzo silnie zabrudzone, możesz zacząć od umycia ich gąbką zanurzoną w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Na koniec możesz wypolerować okna ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym.
 3. Ocet lub cytryna
  Jeżeli wolisz tradycyjne metody i chcesz uniknąć detergentów, do mycia okien możesz wybrać ocet lub cytrynę. Ocet z wodą mieszamy w proporcji 1:9. Możesz również skorzystać z cytryny – 4 łyżki soku dodaj wtedy do 3 litrów wody. Roztworem spryskaj szyby i przetrzyj do sucha papierowym ręcznikiem.
 4. Gazety
  Do polerowania okien możesz również użyć zgniecionych gazet. Nie korzystaj jednak z kolorowych magazynów, wybierz tradycyjną czarno-białą gazetę. Farba drukarska zapobiega powstawaniu smug, a przy okazji pozbędziesz się nadmiaru makulatury.
 5. Odkurzacz do okien
  Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów ułatwiających mycie okien. Jednym z nich jest odkurzacz do okien. Jak działa takie urządzenie? Odkurzacz usuwa wodę wraz z detergentem z szyby i zastępuje tradycyjną ściągaczkę. Po zabiegu okno jest suche i bez smug.