Naturalne światło słoneczne odgrywa bardzo istotną rolę w każdym domu. Jego odpowiednia ilość  zadba o energooszczędność domu, a także o nasz codzienny komfort. Rozmieszczenie okien w domu jednorodzinnym jest ściśle związane z kierunkiem ustawienia domu na działce oraz odpowiednim zaplanowaniem pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Zobacz, jak rozmieścić okna w domu, aby całej rodzinie żyło się wygodnie.

Południe i zachód

 W kierunku południowym i zachodnim powinny być skierowane pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. Salon, pokój dziecięcy, gabinet czy biuro – te pokoje powinny mieć największe okna i dostęp do naturalnego światła słonecznego. To najlepsze oświetlenie do pracy, które zapewnia nam zdrowie, komfort i dobre samopoczucie. Jeżeli lubimy przebywać na słońcu, powinniśmy zaplanować balkon lub taras od strony południowej. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca prawie przez cały dzień.

Północ i wschód

Część domu skierowaną w kierunku północnym najlepiej wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze: garaż, skrytkę, kotłownię czy spiżarnię. Po wschodniej stronie domu dobrze sprawdzi się na przykład kuchnia. Ponieważ przeważnie panują w niej wysokie temperatury powstające w trakcie gotowania i pieczenia, nie powinniśmy jej umieszczać w bardzo nasłonecznionym miejscu. Ostre promienie mogą popsuć nam przyjemność gotowania i spożywania posiłków.

Wschód to również dobry kierunek na sypialnię, ale tylko dla osób, które wcześnie wstają. Dzięki porannej dawce słońca każdy poranek będzie bardziej udany i pełen energii.

Rozmieszczenie okien

Najlepszą decyzją jest umieszczenie największych okien w kierunku południowym i zachodnim. Dzięki temu do domu wpadnie więcej promieni słonecznych, które ogrzeją pomieszczenia i zapewnią nam dobre samopoczucie w trakcie całego dnia. Jeżeli chcemy uniknąć przegrzania południowych pomieszczeń w sezonie letnim, warto pomyśleć o tym zawczasu i zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła lub rolety czy żaluzje. Na ścianie wschodniej umieśćmy mniejsze okna, a od strony północnej możemy z nich nawet zrezygnować. Pozwoli to zatrzymać energię pochodzącą ze słońca wewnątrz domu. Jest to szczególnie przydatne w trakcie zimy, kiedy słońce odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu całego budynku.


Zobacz także
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie wybrać okna do domu? Materiały, kolory i najważniejsze parametry użytkowe — sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup okien.

Więcej Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Na jakiej wysokości należy montować okna?
Na jakiej wysokości należy montować okna?

Na jakiej wysokości należy montować okna? Sprawdź jakie są standardowe i niestandardowe wysokości dla montażu okien w kuchni, salonie, czy łazience

Więcej Na jakiej wysokości należy montować okna?
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!

Jakie drzwi wejściowe do domu najlepiej wybrać? Poznaj podstawowe parametry decydujące o charakterystyce i właściwościach drzwi zewnętrznych.

Więcej Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!