Naturalne światło słoneczne odgrywa bardzo istotną rolę w każdym domu. Jego odpowiednia ilość  zadba o energooszczędność domu, a także o nasz codzienny komfort. Rozmieszczenie okien w domu jednorodzinnym jest ściśle związane z kierunkiem ustawienia domu na działce oraz odpowiednim zaplanowaniem pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Zobacz, jak rozmieścić okna w domu, aby całej rodzinie żyło się wygodnie.

Południe i zachód

 W kierunku południowym i zachodnim powinny być skierowane pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. Salon, pokój dziecięcy, gabinet czy biuro – te pokoje powinny mieć największe okna i dostęp do naturalnego światła słonecznego. To najlepsze oświetlenie do pracy, które zapewnia nam zdrowie, komfort i dobre samopoczucie. Jeżeli lubimy przebywać na słońcu, powinniśmy zaplanować balkon lub taras od strony południowej. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca prawie przez cały dzień.

Północ i wschód

Część domu skierowaną w kierunku północnym najlepiej wykorzystać na pomieszczenia gospodarcze: garaż, skrytkę, kotłownię czy spiżarnię. Po wschodniej stronie domu dobrze sprawdzi się na przykład kuchnia. Ponieważ przeważnie panują w niej wysokie temperatury powstające w trakcie gotowania i pieczenia, nie powinniśmy jej umieszczać w bardzo nasłonecznionym miejscu. Ostre promienie mogą popsuć nam przyjemność gotowania i spożywania posiłków.

Wschód to również dobry kierunek na sypialnię, ale tylko dla osób, które wcześnie wstają. Dzięki porannej dawce słońca każdy poranek będzie bardziej udany i pełen energii.

Rozmieszczenie okien

Najlepszą decyzją jest umieszczenie największych okien w kierunku południowym i zachodnim. Dzięki temu do domu wpadnie więcej promieni słonecznych, które ogrzeją pomieszczenia i zapewnią nam dobre samopoczucie w trakcie całego dnia. Jeżeli chcemy uniknąć przegrzania południowych pomieszczeń w sezonie letnim, warto pomyśleć o tym zawczasu i zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła lub rolety czy żaluzje. Na ścianie wschodniej umieśćmy mniejsze okna, a od strony północnej możemy z nich nawet zrezygnować. Pozwoli to zatrzymać energię pochodzącą ze słońca wewnątrz domu. Jest to szczególnie przydatne w trakcie zimy, kiedy słońce odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu całego budynku.