Źle ocieplone domy jednorodzinne, z urządzeniami grzewczymi o niskiej sprawności, opalanymi kiepskiej jakości węglem lub – co gorsze – różnego rodzaju odpadami i śmieciami, to wciąż duży problem. W chłodnych porach roku takie domy nie zapewniają mieszkańcom komfortu cieplnego, ponieważ bardzo trudno je ogrzać. Są one także dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego i klimatu.

Nieefektywne spalanie paliw nieodnawialnych, których zapasy na Ziemi się kończą oraz emisja dużych ilości dwutlenku węgla odpowiedzialnego za pogłębiający się efekt cieplarniany to tylko niektóre ze skutków istnienia „zimnych” domów wyposażonych w niesprawne instalacje grzewcze. To także duże zanieczyszczenie powietrza, mające wpływ na samopoczucie i zdrowie nie tylko mieszkańców takich domów, ale także ich sąsiadów. Dotyczy to zarówno dużych i średnich miast, jak i całkiem małych miejscowości.

Z przekonania, że taki stan nie tylko można, ale i trzeba zmienić, powstał rządowy program dofinansowania „CZYSTE POWIETRZE”, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Program ten skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, a także wydzielonych w nich mieszkań z odrębną księgą wieczystą.

Jeśli osoby te zdecydują się na termomodernizację swoich budynków, a przede wszystkim na wymianę w nich dotychczasowych instalacji grzewczych na sprawniejsze i niskoemisyjne, to mogą liczyć na znaczne dofinansowanie swoich działań z tego właśnie programu. Ważne jedynie, by spełniały one jego wymagania, a ich roczny dochód nie przekraczał 100 tysięcy złotych. Więcej informacji na czystepowietrze.gov.pl

Do tego osoby, które poprawią efektywność energetyczną swoich domów jednorodzinnych oraz zadbają o czystość powietrza w ich otoczeniu, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej nawet do wysokości 53 tysięcy złotych. Czyli inaczej mówiąc mogą uzuskać dofinansowanie do wymiany okien na taką kwotę. Ulgę tę można łączyć z dotacją z programu „CZYSTE POWIETRZE”.

Dla właścicieli domów jednorodzinnych jest więc teraz szczególnie dobry czas, by zadbać o standard energetyczny swoich domów. Zarówno przez wymianę na nowe urządzeń grzewczych i instalacyjnych, jak i przez zwiększenie izolacyjności dachu oraz ścian, wraz z zamontowanymi w nich oknami i drzwiami wejściowymi.

Nie należy przy tym zapominać, że realizacja przedsięwzięć termomodernizacyjnych - oprócz korzyści finansowych z programu „CZYSTE POWIETRZE” oraz ulgi termomodernizacyjnej - oznacza dla mieszkańców większy komfort cieplny nawet podczas najbardziej mroźnej zimy, przy niższych wydatkach na ogrzewanie, a także – co ważne – oddychanie czystrzym powietrzem.

Program „CZYSTE POWIETRZE” w pierwszej kolejności preferuje zastąpienie starych, nieefektywnych kotłów na paliwa stałe, nowoczesnymi pompami ciepła, zasilanymi głównie energią odnawialną z gruntu lub powietrza. Dobrze też, jeśli są one zasilane nie tylko prądem z sieci energetycznej, ale i z własnych paneli fotowoltaicznych.

Dofinasowaniem z niego objęte są także działania, mające na celu poprawę parametrów termicznych budynków i zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania. Jest to bowiem równie skuteczna droga do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, co modernizacja instalacji grzewczej czy montaż w domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dobrze jest więc wykorzystać dotację na wymianę okien z programu „Czyste powietrze” na nowe, o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Trzeba bowiem pamiętać, że aby otrzymać dofinasowanie, okna te muszą spełniać wymagania Warunków Technicznych 2021, czyli mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,9 W/(m²K).

Wymiana okien na nowe, drewniane z programu "Czyste powietrze"

Wymieniając w domu lub mieszkaniu stare okna na nowe warto postarać się, żeby miały one profile drewniane. Trzeba bowiem mieć świadomość, że współcześnie produkowane okna drewniane różnią się zdecydowanie od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Przy czym dotyczy to nie tylko ich parametrów termicznych, ale i użytkowych, oraz – co bardzo ważne - ich konserwacja nie jest obecnie uciążliwa i w praktyce ogranicza się jedynie do okresowego odświeżania ich powłok lakierniczych za pomocą łatwo dostępnych preparatów.

Profile nowoczesnych okien drewnianych wykonywane są teraz z suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna oraz są przez dobrych producentów zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi wysokiej klasy powłokami lakierniczymi. To właśnie dlatego są one bardzo trwałe i dużo sztywniejsze niż plastikowe. Nie ma też najmniejszych problemów z zamykaniem i otwieraniem oraz szczelnością okien drewnianych. Ponieważ wyposażone są w nowoczesne okucia obwiedniowe oraz trwałe i elastyczne uszczelki.

Nie bez znaczenia jest także to, że profile drewniane mają w rzeczywistości lepsze parametry termiczne, niż by to wynikało jedynie z wartości ich współczynników przewodzenia ciepła Uw. Dzięki specyficznym właściwościom drewna w mroźne, ale słoneczne dni nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale jest nawet do niego transportowane przez nagrzane energią słoneczną profile. Takich właściwości nie mają profile plastikowe i aluminiowe, które izolacyjność cieplną zawdzięczają głównie powietrzu zamkniętemu w ich komorach.

Przy tych zaletach profili drewnianych, niemniej ważne wydaje się to, że w przeciwieństwie do plastikowych nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, więc nie wymagają częstego mycia. Nie można też pominąć tego, że dzięki naturalnemu usłojeniu drewna, pokrytego lakierami transparentnymi, profile okien drewnianych mają niepowtarzalny, elegancki i ponadczasowy wygląd. O tym, że jest to ważne dla mieszkańców, najlepiej świadczy fakt, że producenci okien plastikowych bardzo często pokrywają ich profile folią, imitującą rysunek i wybarwienie drewna.

Drewniane okna marki Sokółka Okna i Drzwi

Decydując się na zastąpienie starych okien drewnianych nowymi, trzeba zdawać sobie sprawę, że produkcja nowoczesnych profili drewnianych jest dużo trudniejsza niż plastikowych czy aluminiowych. Dlatego wybierając producenta okien drewnianych najlepiej zdecydować się na takiego, który ma wieloletnie doświadczcenie w tej branży. Taką firmą jest właśnie SOKÓŁKA OKNA I DRZWI.  Od ponad 50 lat zajmujemy się w Polsce produkcją stolarki drewnianej. Posiadamy bardzo doświadczoną załogę i nowoczesne zaplecze technologiczne, a nasze okna są eksportowane do 18 krajów świata.

W swojej ofercie posiadamy okna o parametrach spełniających wymagania programu „CZYSTE POWIETRZE”. Stąd warto wziąć pod uwagę dofinansowanie do wymiany okien i zakupić nasze okna. Na przykład okna Thermo 80 mogą pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,9 W/(m²K), a okna Elite 92 o Uw = 0,8 W/(m²K). Okna te dostępne są też jako drewniano-aluminiowe, w których drewniane profile chronione są przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przez osłaniające je od zewnątrz nakładki aluminiowe. Dzięki temu okna te są bardzo trwałe, a ich konserwacja ograniczona jest do minimum.

Warunki programu „CZYSTE POWIETRZE” spełniają też - będące nowością w naszej ofercie - drewniano-aluminiowe okna Flush, które bardzo dobrze sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw = 0,8 W/(m²K).

Okna drewniane wykonujemy zawsze na indywidualne zamówienie. Jest więc pewne, że nowe okna będą pasować do otworów, w których wcześniej były stare okna - tym bardziej, że wstępne pomiary oraz montaż wykonują nasi pracownicy. Po złożeniu zamówienia i wyprodukowaniu nowych okien, nasi montażyści zajmą się ich poprawnym zamontowaniem, zgodnym z zasadami „ciepłego montażu” oraz odbiorą stare okna od Ciebie.

Nie zwlekaj dłużej i już teraz zdecyduj się na wymianę w swoim domu starych okien na nowe i skorzystaj przy tym z dotacji na wymianę okien z programu „CZYSTE POWIETRZE” i ulgi termomodernizacyjnej.

 


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy