Latem zaciemnienie okien staje się kluczowe, aby utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Istnieje wiele skutecznych metod, które pozwalają na redukcję nagrzewania się wnętrza. Poniżej podpowiadamy, czym zasłonić okna przed upałem, aby czuć się dobrze w swoim domu lub mieszkaniu oraz ograniczyć koszty związane z zużyciem energii na pracę klimatyzatora bądź wiatraka.

Dlaczego zaciemnianie okien na lato jest ważne?

Latem intensywne promieniowanie słoneczne może mocno nagrzać wnętrze domu, prowadząc do niekomfortowych warunków i zwiększonych kosztów chłodzenia. Zaciemnianie okien jest więc skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości wchodzącego promieniowania słonecznego i utrzymanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z najpopularniejszych metod zaciemniania okien są rolety i żaluzje, ale istnieją także inne pomysły na to, jak zasłonić okno bez rolety.

Jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem?

Bez względu na to, czy masz okna drewniane, czy z PVC, problem nadmiernego nagrzewania pomieszczeń (zwłaszcza tych położonych od południa) Cię nie ominie. Skutki intensywnego promieniowania słonecznego bardziej odczują posiadacze większych przeszkleń, takich jak np. okna balkonowe lub tarasowe. Nie bez znaczenia pozostaje także kierunek świata, na który wystawione są szyby. Ważne więc, aby już na etapie projektowania dobrze zastanowić się, jak rozmieścić okna w domu.

Jak więc zaciemnić okna w klasyczny sposób? Jako producent okien mamy na to sprawdzone sposoby! Rolety wewnętrzne, zewnętrzne oraz żaluzje są jednymi z najczęstszych rozwiązań, które można zastosować, aby zaciemnić okna i zapobiec ich nagrzewaniu. Rolety wewnętrzne zapewniają dodatkową warstwę izolacji, redukując przepływ ciepła i promieniowania UV. Rolety zewnętrzne natomiast blokują większą część promieniowania jeszcze przed dotarciem do szyby, co skutecznie redukuje nagrzewanie się wnętrza. Żaluzje, dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia listew, pozwalają na kontrolę ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są prostym i skutecznym rozwiązaniem, które nie tylko zacienia pomieszczenie, ale także redukuje ilość promieniowania słonecznego przenikającego przez szyby. Jeśli zastanawiasz się, co założyć na okno jako ochronę przed słońcem, warto rozważyć zakup specjalnych rolet termicznych. W swojej budowie przypominają one klasyczne rolety na rolce, ale ich materiał jest dodatkowo podszyty specjalną folią odbijającą promieniowanie słoneczne. W przypadku klasycznych rolet warto natomiast postawić na ciemniejsze odcienie, które w mniejszym stopniu przepuszczają światło.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne montowane na zewnątrz budynku, skutecznie blokują promieniowanie słoneczne jeszcze przed dotarciem do szyb, co znacząco redukuje nagrzewanie się wnętrza. Stanowią one sprawdzoną odpowiedź nie tylko na pytanie, jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem, ale także jak zabezpieczyć się dodatkowo przed włamaniami. To doskonały wybór, kiedy wybierasz się na urlop lub dłuższy wyjazd służbowy. Aby w pełni cieszyć się z rolet zewnętrznych, warto postawić na modele sterowane elektrycznie, które wygodnie przysłonisz w słoneczny, upalny dzień.

Żaluzje

Żaluzje mają możliwość regulacji kąta listew, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie ilości światła docierającego do wnętrza, co umożliwia kontrolę nad temperaturą. Dodatkowo żaluzje są świetnym rozwiązaniem, jeśli okna znajdują się przy ruchliwej ulicy lub gdy chcesz odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Odpowiednie ustawienie listew umożliwia częściowe wpuszczenie promieni słonecznych do wnętrza lub całkowite odcięcie się od promieniowania UV. Warto zatem mieć taki wybór.

Co zamiast rolet w oknach sprawdzi się w upały?

W przypadku, gdy rolety nie są dostępne lub nie są preferowanym rozwiązaniem, istnieją inne metody, które również mogą być skuteczne w zaciemnianiu pomieszczeń latem.

Zasłony

Tradycyjne zasłony na karniszu stanowią alternatywę dla rolet, dodając wnętrzu wiele przytulności. Aby sprawdzały się w upalne dni, należy dobrze przyjrzeć się materiałowi, z którego zostały uszyte. Gęste, ciemne zasłony mogą skutecznie zaciemnić pomieszczenie, redukując przenikanie promieni słonecznych. Wbrew pozorom nie są więc one zarezerwowane tylko na okres jesienno-zimowy.

Specjalne zasłony foliowe odbijające światło słoneczne

Zastanawiasz się, czym zasłonić okna przed upałem? Mamy na to jeszcze jeden sposób. Zasłony wykonane z folii odbijającej światło słoneczne mogą skutecznie redukować ilość energii cieplnej przenikającej przez okna. Można do tego celu wykorzystać też ratownicze koce termiczne, które powieszone odpowiednią stroną będą odbijały światło słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu pomieszczeń.

Ręczniki

Suche lub mokre ręczniki to sprawdzony sposób, jeśli zastanawiasz się, co zamiast rolet w oknach sprawdzi się w upalny dzień. Wilgotne ręczniki zawieszone na skrzydle okiennym mogą chłodzić powietrze przechodzące przez okno poprzez parowanie wody. Jest to prosta i łatwo dostępna metoda, kiedy nie wiesz, jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem.

Zaciemnianie okien to kluczowy element utrzymania komfortu wewnętrznego podczas letnich upałów. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb oraz lokalnych warunków klimatycznych, jednak każde z wymienionych rozwiązań może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia nagrzewania się wnętrz i poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń w okresie letnim.


Zobacz także
Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Poznaj sprawdzone sposoby.
Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Poznaj sprawdzone sposoby.

Więcej Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Poznaj sprawdzone sposoby.
Czy okna drewniane trzeba malować? Malowanie okien drewnianych krok po kroku
Czy okna drewniane trzeba malować? Malowanie okien drewnianych krok po kroku

Więcej Czy okna drewniane trzeba malować? Malowanie okien drewnianych krok po kroku
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Źle ocieplone domy jednorodzinne, z urządzeniami grzewczymi o niskiej sprawności, opalanymi kiepskiej jakości węglem

Więcej Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.