Jakość wizualna produktów – kolorystyka (szeroka paleta dostępnych kolorów i opcji), jakość powłok lakierniczych okien, design, są zaletami które użytkownicy naszych produktów doceniają w pierwszej kolejności. Elementem świadczącym o wysokiej jakości okien są również ich parametry techniczne, takie jak wysoka izolacyjność termiczna oraz szczelność powietrzna będące kluczowymi parametrami wpływającymi na wysoką wydajność energetyczną domu. Powyższe parametry w połączeniu z funkcjonalnością produktów (np. wielkogabarytowe drzwi tarasowe przesuwne) zapewniają komfort mieszkańcom domu.
 
Niewielu z nas jednak, przed wyborem okien do wymarzonego domu zwraca uwagę na komfort akustyczny jaki możemy zapewnić wybierając odpowiednie rozwiązania. Szukając wymarzonej lokalizacji, z jednej strony oczekujemy schronienia przed wielkomiejskim zgiełkiem, z drugiej potrzebujemy łatwego dostępu do biura w którym pracujemy lub szkoły w której w przyszłości będą się uczyć nasze dzieci. Wybór często pada na dobrze skomunikowane przedmieścia. W takiej sytuacji jesteśmy nadal narażeni na hałas generowany przez ruch drogowy.

 
Istnieją rozwiązania i parametry opisujące izolacyjność akustyczną przegród. Podstawowym parametrem jest Rw – izolacyjność akustyczna właściwa przegrody – ściany lub okna. Parametr ten wyrażony jest w decybelach i opisuje różnicę pomiędzy rejestrowanym poziomem dźwięku na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Standardowe okno charakteryzuje się parametrem Rw na poziomie 32dB, co oznacza, iż w przypadku gdy na zewnątrz budynku rejestrujemy dźwięk na poziomie 65dB, wewnątrz zarejestrujemy dźwięk na poziomie 33dB (65-32dB). Przyjmuje się, że długotrwała ekspozycja na hałas na poziomie przekraczającym 35dB jest szkodliwa dla zdrowia, a hałas rejestrowany w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi lokalnej może przekraczać nawet 70dB.

Oczywiście każda lokalizacja będzie miała indywidualne cechy jak naturalne przeszkody, istniejąca zabudowa, odległość od źródła hałasu, które spowodują że odczuwalny poziom hałasu będzie mniejszy, lecz bywają lokalizacje np. wynikające z ukształtowania terenu, gdzie pomimo znacznych odległości od źródła hałasu odczuwalny jego poziom jest niewiele niższy, niż w bezpośrednim sąsiedztwie jego źródła. Zatem warto na to zwrócić nieco większą uwagę.
 
Czy parametr Rw okna w pełni opisuje jego parametry akustyczne? Otóż przy bliższym przyjrzeniu się problemowi hałasu okazuje się że nie do końca. Poza poziomem hałasu istotna jest częstotliwość dźwięku emitowana przez jego źródło. Niskie częstotliwości – dudnienie, wysokie – świst i nagle okazuje się, że okna o określonym parametrze Rw w rzeczywistości hałas o niskich i średnich częstotliwościach redukują znacznie słabiej, a najczęściej występujący hałas generowany przez ruch drogowy występuje właśnie w tych zakresach częstotliwości. Aby uwzględnić charakter źródła hałasu, szczególnie w zakresie niskich i średnich częstotliwości określa się dodatkowy wskaźnik Ctr.
 
Jak zatem chronić się przed hałasem? Oczywiście w sytuacji gdy wiemy, że w naszej lokalizacji istnieją, lub w przyszłości pojawią się źródła uciążliwego hałasu, możemy zwrócić się do specjalistów – akustyków lub architektów. Równie często możemy zacząć działać sami, decydując się na zastosowanie właściwych rozwiązań. Bądźmy czujni, pytajmy dostawców o parametry i szczegóły, a w przypadku izolacyjności akustycznej pytajmy nie tylko o parametr Rw, lecz Ctr, ale co ważne również klasę szczelności powietrznej okien, nieszczelne okna, co jest zrozumiałe nie stanowią istotnej bariery dla dźwięku.
 
W październiku 2020 producent okien i drzwi Sokółka, we współpracy z Laboratorium Gryfitlab, przeprowadziła szereg badań akustycznych swoich produktów. Przebadaliśmy okna systemów THERMO 80 i ELITE 92 Alu, uzyskując dla okien referencyjnych z zastosowaniem różnych wariantów szyb parametry Rw na poziomie nawet 42dB, a parametr Rw+Ctr (opisywany inaczej jako Ra2) do 40dB – co jest z pewnością jednym z najlepszych, dostępnych wyników. Należy wspomnieć przy tej okazji o fakcie że  natężenie dźwięku określone w jednostce jakim jest dB (decybel) wyrażone jest w skali logarytmicznej, co sprawia że różnica 3dB  powoduje odczuwalną przez ucho ludzkie różnicę poziomu hałasu o połowę. Porównując zatem standardowo dostępne na rynku okna o parametrze Rw 32dB, oraz Ctr -4dB, w wyniku czego parametr Ra2 jest na poziomie 28dB, z przebadanym w laboratorium oknem Sokółka o parametrze Ra2=40dB, otrzymujemy różnicę 12 dB, a ta różnica powoduje, iż odczuwalny poziom hałasu będzie czterokrotnie niższy niż w przypadku standardowego okna.
 
Czy zatem warto się nad tym zastanowić? Aby cieszyć się niczym nie zakłóconym snem, hałas dobiegający z zewnątrz do sypialni nie powinien przekraczać poziomu 25dB.
 
Nieco inaczej jest jeśli te 25dB generowane jest przez szumiące liście, morskie fale lub strumień przebiegający tuż obok naszego tarasu. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak tylko otworzyć nasze podnoszono przesuwne drzwi tarasowe Thermo HS.

Wszystkie certyfikaty znajdziesz w zakładce materiały do pobrania.


Zobacz także
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Źle ocieplone domy jednorodzinne, z urządzeniami grzewczymi o niskiej sprawności, opalanymi kiepskiej jakości węglem

Więcej Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?
Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?

Stoisz przed dylematem, jakie drzwi tarasowe wybrać - przesuwne czy otwierane? Sprawdź, czym wyróżnia się każda z opcji i podejmij dobrą decyzję!

Więcej Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?
Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?
Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?

Więcej Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?