Parapet poza funkcją ozdobną i miejscem, na którym możemy postawić kwiaty, spełnia również kilka praktycznych funkcji. Zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem wodą, kiedy zapomnimy zamknąć okna w czasie ulewy, odwraca uwagę od grzejnika i jednocześnie zatrzymuje unoszący się kurz z rozgrzanego powietrza grzejnika oraz nakierowuje ciepłe powietrze w stronę pomieszczenia.

Harmonia i dopasowanie

Pamiętajmy, że parapet dobieramy przede wszystkim do wnętrza mieszkania, ale powinien on również współgrać (nie konkurować!) z ramą okienną. Parapet nie powinien rzucać się w oczy, a więc należy wybierać delikatne formy i kolory. Tak, aby były tłem dla całości.

Jakie parapety wewnętrzne wybrać?

Wybór materiału, z jakiego ma być wykonany parapet jest równie ważny jak wybór koloru, a możliwości jest naprawdę wiele.

  • Parapet z PCW – najmniej estetyczny, ale najtańszy. Odporny na działanie promieni słonecznych, wilgoć i zmiany temperatury.
  • Parapet z laminowanej płyty – zdecydowanie droższy wariant. Możliwości kolorystycznych jest bez liku. Ograniczeniem są jedynie wzorniki producentów. To materiał trwały, odporny na działanie promieni słonecznych, wilgoć i zmiany temperatury.
  • Parapet z drewna litego klejonego – drewno koniecznie należy zabezpieczyć lakierem, farbą lub bejcą. Dzięki temu będzie odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoć panującą w pomieszczeniu. Dostępne rodzaje drewna, np.: sosnowe, dębowe, bukowe, pozwolą dopasować parapet do ramy okna oraz wnętrza.
  • Parapet kamienny – każdy parapet z kamienia jest inny. Nigdy nie natrafimy na dwa takie same fragmenty kamienia. Jest to bardzo trwały materiał. Możemy wybrać między innymi granitowy, marmurowy, z trawertynu czy piaskowca.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.


Zobacz także
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie wybrać okna do domu? Materiały, kolory i najważniejsze parametry użytkowe — sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup okien.

Więcej Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Na jakiej wysokości należy montować okna?
Na jakiej wysokości należy montować okna?

Na jakiej wysokości należy montować okna? Sprawdź jakie są standardowe i niestandardowe wysokości dla montażu okien w kuchni, salonie, czy łazience

Więcej Na jakiej wysokości należy montować okna?
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!
Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!

Jakie drzwi wejściowe do domu najlepiej wybrać? Poznaj podstawowe parametry decydujące o charakterystyce i właściwościach drzwi zewnętrznych.

Więcej Jakie drzwi zewnętrzne? Sprawdź nasz poradnik!