Okna są nie tylko ozdobą domu i źródłem naturalnego światła, lecz także barierą ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, hałas czy zimno. Zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie okien tak by nie stracić na bilansie energetycznym budynku.

Współczynniki przenikania ciepła przez całe okno

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczony skrótem „Uw”, informuje nas o stopniu przenikania ciepła przez całe okno. Sprawdzając ten parametr dowiemy się, ile ciepła „ucieka” z domu. Dzięki współczynnikowi Uw możemy określić, czy dane okna są energooszczędne czy też nie. Generalnie im niższy jest współczynnik przenikania ciepła Uw, tym lepiej. Niska wartość oznacza, że na zewnątrz pomieszczenia wydostaje się niewiele ciepła. Najlepiej zdecydować się na okna, których współczynnik przenikania ciepła Uw nie przekracza 0,8 W/m2K.

Należy także zwrócić uwagę na proponowane przez Producentów pakiety szybowe, obecnie coraz częściej oferowane są pakiety trzyszybowe, które mogą uzyskać wartość Uw nawet poniżej 0,7 W/m2K. Jeśli jednak nie zależy nam na specjalnych rozwiązaniach dedykowanych do tzw. domów pasywnych, możemy skorzystać z opcji wyboru tańszego profilu okna, a uzbroić go w pakiet trzyszybowy o ile pozwala na to grubość profilu. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja w zamówieniu by w wystarczającym dla nas stopniu polepszyć termoizolację naszych okien i nie ponieść niepotrzebnych kosztów.

Zachęcamy również do sprawdzania pod tym kątem aktualnych promocji np. takiej jak: Trzecia szyba GRATIS dla energooszczędnych drewnianych okien i drzwi tarasowych z linii Thermo.

Współczynnik przenikania ciepła szyby

Dane dotyczące stopnia przenikania ciepła wyłącznie przez szybę opisuje się skrótem „Ug”. Ma on wartość od 1 W/m2K w standardowych oknach do 0,5 W/m2K w oknach energooszczędnych. Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie parametrów Uw i Ug przy rozmowie ze sprzedawcą okien i upewnić się, czy zachwalana przez niego wartość dotyczy na pewno całego okna, a nie tylko szyby!

Parametry przepuszczalności powietrza i wodoszczelności

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy nowe okno będzie odporne na wiatr, sprawdzić należy klasę ugięcia konstrukcji pod jego wpływem – od A1 do C5. Im wyższa klasa, tym okno jest bardziej odporne na powiewy wiatru. Na ten parametr warto zwrócić uwagę, jeśli żyjemy na wietrznym terenie i chcemy mieć pewność, że nawet wichury nie uszkodzą nam okien.

Klasami oznacza się również wodoszczelność okien. Do tego celu używa się symboli od 1A do 7B – im wyższa klasa, tym okno jest szczelniejsze. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne w naszym kraju, nie powinno stosować się okien o klasie niższej niż 4A!

Parametr dźwiękoszczelności

Jeśli chcesz cieszyć się w swoim domu błogą ciszą, warto zdecydować się na okna o wyższej dźwiękoszczelności. Im wyższy współczynnik RA2 lub Rw, tym wewnątrz budynku będzie ciszej. Wybór dźwiękoszczelnych okien jest szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w pobliżu lotniska, zatłoczonych ulic czy torów kolejowych. Warto wtedy zdecydować się na okna z szybami o współczynniku Rw na poziomie 36, 39, 40 lub nawet 45 dB.


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy