Okna energooszczędne w ciągu kilku lat zdominowały rynek. Ich popularność początkowo wiązała się z możliwością zmniejszenia budżetu przeznaczanego na opłaty za energię niezbędną do ogrzania domu lub mieszkania. Obecnie mówimy już nie tyle o trendzie, ile o obowiązku wynikającym z przepisów prawa. Sprawdźmy więc, jak działają okna energooszczędne, czym się charakteryzują oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

okna energooszczędne w salonie

Jak działają okna energooszczędne?

Okna energooszczędne są zaprojektowane w sposób umożliwiający zminimalizowanie strat energii – zarówno poprzez blokowanie ucieczki ciepła z wewnątrz budynku, jak i przez zapewnienie ochrony przed czynnikami zewnętrznymi powodującymi wychłodzenie pomieszczenia. Odpowiednio zaplanowana i wykonana konstrukcja okna energooszczędnego przekłada się w praktyce na znacznie niższe wydatki na ogrzewanie.

Charakterystyka okien energooszczędnych

Okna energooszczędne mają za zadanie ochronić wnętrze pomieszczenia przed zimnem i w miarę możliwości, pozyskiwać energię cieplną z promieni słonecznych padających na szybę. Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom prawnym oraz rynkowym, do ich budowy stosuje się potrójne oszklenie, natomiast przestrzeń między taflami zostaje wypełniona gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem). Gaz ten zmniejsza współczynnik przenikania ciepła i stanowi jeden z ważniejszych elementów wpływających na polepszenie izolacyjności termicznej.

Praktyczną funkcjonalnością okna energooszczędnego może być również mikrowentylacja. Niewielkie rozszczelnienie odpowiada za swobodną cyrkulację powietrza, nie dopuszczając jednocześnie do utraty ciepła.

Jakie parametry powinno mieć okno energooszczędne?

Wymagania określające wartość wskaźników dla poszczególnych rodzajów okien zostały określone w przepisach. Jakie wyróżniamy najważniejsze parametry okien energooszczędnych?

  1. Współczynnik przenikania ciepła Uw – informuje o tym, ile energii przenika przez przegrodę, gdy między jej powierzchniami występuje różnica temperatur. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna. Dla modeli energooszczędnych wskaźnik nie może przekraczać 0,9 W/(m2·K) dla okien pionowych i 1,1 W/(m2·K) dla okien dachowych.
  2. Współczynnik przepuszczalności światła Lt – pokazuje, jaka ilość światła przedostaje się przez szybę. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza przepuszczalność światła. Wartość ta powinna wynosić 70-75%.
  3. Współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g – określa stosunek całkowitej przepuszczalności energii do padającej na szybę energii słonecznej. Im lepsza przepuszczalność energii, tym wyższe są zyski ciepła. Dla okien energooszczędnych wartość współczynnika powinna wynosić około 55%. Analizując oczekiwaną wartość tego parametru, należy wziąć też pod uwagę dokładną budowę okien. Każda szyba w oknie energooszczędnym zostaje zabezpieczona powłoką, co wpływa na zmniejszenie przezroczystości. Energooszczędne okno trzyszybowe oznacza więc potrójną ilość powłok ograniczających przepuszczalność światła. Aby pogodzić wysoką izolacyjność z dużą przepuszczalnością energii słonecznej z zewnątrz, producenci stosują zaawansowane rozwiązania technologiczne w postaci materiałów szklanych o selektywnym działaniu. 

okna energooszczędne w kuchni

Okna energooszczędne – współczynnik UW

Jednym z najważniejszych wskaźników określających poziom energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Zgodnie z obowiązującym standardem współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,9 W/(m2·K) dla okien pionowych i 1,1 W/(m2·K) dla okien połaciowych. Co istotne, na wartość współczynnika ma wpływ ilość szyb. Dlatego obecnie osiągnięcie tak restrykcyjnych wartości znormalizowanych jest dostępne wyłącznie dla okien zawierających minimum trzy szyby.

Jakie okna energooszczędne wybrać?

Na jakie okno energooszczędne warto postawić, jeśli zależy nam na możliwie najwyższej oszczędności energii? Zwróć szczególną uwagę na wartość parametrów takich jak współczynniki przenikania ciepła i energii całkowitej. Wybór wytrzymałych, energooszczędnych okien zbudowanych z solidnych materiałów to inwestycja, która będzie zwracać się przez długie lata.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą okien pasywnych, które charakteryzują się wysokimi parametrami energooszczędnymi. 


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna do domu warto wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe? Jak się okazuje, obecne przepisy nie pozostawiają tej decyzji przypadkowi. Dlaczego należy zainwestować w okna trzyszybowe? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Więcej Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?