Jasne, intensywnie oświetlone naturalnym światłem przestrzenie są kwintesencją aranżacji nowoczesnych wnętrz. Duże przeszklenia doskonale komponują się nie tylko z przestronnym salonem, ale też stylową łazienką. Czy okno w tym pomieszczeniu to dobre rozwiązanie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jakie zalety i wady ma montowanie okien w łazienkach!

łazienka z oknem

Czy warto zdecydować się na okno w łazience?

Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez okna. Część mieszkańców bierze pod uwagę przede wszystkim względy estetyczne – w końcu trudno wyobrazić sobie piękniejsze połączenie od promieni słonecznych otulających twarz podczas brania orzeźwiającego prysznica czy kąpieli. Dostęp naturalnego światła sprawia, że czas spędzany w łazience staje się prawdziwą przyjemnością. Warto również pamiętać o bardziej technicznych korzyściach płynących z takiego rozwiązania jak chociażby płynna cyrkulacja powietrza. Czy montaż okna w łazience ma więcej zalet niż wad? Sprawdźmy to.

Zalety okna w łazience

Płynna cyrkulacja naturalnego powietrza, lepsza ochrona przed wilgocią i pleśnią, a dodatkowo przyjemny, niezastąpiony klimat pomieszczenia. Oto dlaczego warto montować okna w łazienkach!

Okno w łazience sposobem na lepszą cyrkulację powietrza

Łazienki bez okna generują problemy związane z nagromadzeniem wilgoci. Odpowiednie wietrzenie pomieszczenia jest niezbędne, aby uniknąć problemów związanych z powstawaniem pleśni. Nawet najlepszy wentylator łazienkowy nie zapewni tak mocnej cyrkulacji powietrza, jaką można uzyskać po uchyleniu okna.

Duże okno w łazience – moc naturalnego światła

Dostęp do naturalnego światła w łazience jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala cieszyć się przyjemnym klimatem jasnego pomieszczenia przez większość dnia. Po drugie, stanowi doskonały sposób na oszczędności w domowym budżecie, płynące z mniejszych rachunków za energię, która byłaby niezbędna do zapewnienia prawidłowego oświetlenia w przypadku łazienki bez okna.

Okna w łazienkach a estetyka wnętrza

Duże okna w łazienkach sprawiają również, że pomieszczenie staje się bardziej atrakcyjne wizualnie. Dostęp do naturalnego światła oraz widok na otaczającą okolicę pozytywnie wpływają na estetykę wnętrza.

Wady okna w łazience

Oczywiście, każda decyzja ma swoje zalety i wady. Nie inaczej jest w przypadku montażu okna w łazience. Sprawdźmy więc, z jakimi problemami trzeba się wówczas liczyć oraz jakie znamy sposoby na zminimalizowanie ewentualnych przeszkód.

Łazienka bez okna oznacza lepszą prywatność – czy na pewno?

Przeciwnicy okien w łazienkach wymieniają jako podstawową wadę brak prywatności. Owszem, przeszklenie może sprawić, że wnętrze stanie się widoczne dla osób postronnych. Łatwo jednak temu zaradzić stosując okna ornamentowe albo funkcjonalne rolety. Dzięki takim rozwiązaniom można skutecznie uchronić się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Okno w łazience a wychłodzenie pomieszczenia

Kąpiel w wychłodzonej łazience raczej nie należy do przyjemności. Czy zamontowanie okna rzeczywiście może mieć wpływ na obniżenie temperatury pomieszczenia? Takie scenariusze mają miejsce przeważnie w przypadku nieprawidłowego montażu stolarki okiennej. Na szczęście nowoczesne okna drewniane oraz okna drewniano-aluminiowe cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Modele energooszczędne lub pasywne gwarantują wysoką szczelność i ochronę przed chłodem. Co więcej, wysoki wskaźnik przepuszczalności światła sprawia, że okna mogą stanowić doskonały sposób na dogrzanie wnętrza w słoneczne dni.

Zaparowane okna w łazienkach

Ciepło wydzielające się podczas dłuższego korzystania z ciepłej wody sprawia, że na szybach zaczyna się osadzać para, która następnie skrapla się, powodując nieestetyczne zacieki. Niestety, tej wady nie da się całkowicie uniknąć. Można jednak wspomagać się działaniem specjalistycznych środków czystości. W ciepłych miesiącach dość skutecznym rozwiązaniem będzie również rozszczelnienie okna na czas kąpieli – pozwoli to uchronić się przed zaparowaniem szyby.

Czym powinny cechować się okna w łazience?

Wybierając okna do łazienki, warto zwrócić uwagę między innymi na współczynniki przenikania ciepła oraz przepuszczalności światła. Im lepsze wskaźniki, tym większa będzie ochrona termiczna pomieszczenia. Istotny jest również rozmiar oraz materiał, z którego zostały wykonane produkty. Na jakie modele warto postawić? Lepszym wyborem będą okna drewniane czy plastikowe? Naszym zdaniem okna drewniane zawsze stanowią korzystniejszą opcję. Ten wytrzymały materiał sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Właściwa konserwacja oraz zabezpieczenie środkami ochronnymi sprawiają, że nawet tak trudne warunki, jak zmiany temperatury i wilgoć, nie stanowią dla niego zagrożenia.

Okno w łazience podkreśla walory atrakcyjnego wnętrza, a także pozwala wzmocnić cyrkulację powietrza. Stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Przekonaj się o tym!


Zobacz także
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna do domu warto wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe? Jak się okazuje, obecne przepisy nie pozostawiają tej decyzji przypadkowi. Dlaczego należy zainwestować w okna trzyszybowe? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Więcej Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?