Delikatne listewki dzielące duże okna na wiele mniejszych elementów są dość często spotykane w architekturze, szczególnie zabytkowej. Obecnie wiele osób zachwyca się tym rozwiązaniem i pragnie przenieść je do najbliższego otoczenia. Jakie są charakterystyczne cechy szprosów okiennych i czy warto je montować?

Czym są szprosy okienne?

Szprosy do okien to specjalne listwy dzielące powierzchnię szyby na mniejsze części. Dawniej stosowano je po to, by wzmocnić delikatną, szklaną konstrukcję okien. I choć dzisiejsze materiały potrafią wytrzymać znaczne obciążenia oraz warunki atmosferyczne, gospodarze chętnie decydują się na montaż szprosów, które mogą zdobić zarówno okna drewniane, jak i te wykonane z plastiku.

Wady i zalety szprosów

Szprosy okienne to rozwiązanie stosowane głównie przez wzgląd na estetykę. Sprawiają, że okno wygląda elegancko i dekoracyjnie.

Jakie są najważniejsze zalety szprosów do okien?

  • Wzmocnienie konstrukcji. Choć dzisiejsze możliwości technologiczne sprawiają, że nawet duże szklane powierzchnie są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, w wielu przypadkach montaż szprosów stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla struktury okna.
  • Względy estetyczne. Szprosy okienne nadają mieszkaniu oraz całej posesji niebanalnego charakteru. Jeśli zostaną odpowiednio dobrane, będą doskonale prezentować się z otoczeniem — zarówno z wnętrzem mieszkania, jak i elewacją budynku.

Oto wady szprosów, które trzeba mieć na uwadze, zanim zdecydujemy się na ich montaż.

  • Możliwy zmniejszony dostęp światła. To jedno z ewentualnych minusów tego rozwiązania. Nawet mniejsze listewki umieszczone na powierzchni szyby zmniejszają ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Dlatego, zanim zdecydujemy się na montaż tych dodatków, należy dobrać szerokość szprosów do wielkości okna oraz starannie zaplanować ich rozmieszczenie.
  • Dodatkowy koszt. Szprosy okienne w zależności od rodzaju oraz metody montażu stanowią dodatkowy wydatek, który trzeba ponieść przy okazji zakupu okien.
  • Czasochłonne czyszczenie. Drewniane listewki odstające od okna mogą zbierać kurz oraz nadmiar wody pozostały po opadach deszczu. Utrudnia to proces mycia okien — czyszczenie powierzchni tuż przy listwach wymaga nie lada precyzji.

Rodzaje szprosów

Istnieje kilka rodzajów szprosów, różniących się od siebie przede wszystkim sposobem montażu oraz funkcjonalnościami. Każde z nich wymagają innego typu konserwacji zaś im więcej udogodnień, tym wyższa cena ozdobnego dodatku.

Szprosy - wewnątrzszybowy, wiedeński, konstrukcyjny

Szprosy wewnątrzszybowe

Szprosy te umieszcza się pomiędzy szybami okna. W oknach drewnianych Sokółka elementy te są wykonane z aluminium. Należy pamiętać, aby grubość szpros była o kilka milimetrów mniejsza, niż przestrzeń międzyszybowa, dzięki czemu nie będą one stykały się ze szklaną powierzchnią. Mycie takich okien to czysta przyjemność, ponieważ szyba w dalszym ciągu pozostaje gładką taflą. W szczelinach nie zbierają się kurz ani woda, co niestety jest dość często spotykanym zjawiskiem podczas stosowania innego rodzaju szprosów. Wszystko to sprawia, że mimo dość wysokiej ceny szprosy międzyszybowe są jednym z najchętniej wybieranych produktów.

Szprosy konstrukcyjne

Szprosy konstrukcyjne są w pełni integralne z oknem. Wykonuje się je z tego samego materiału, co jego rama. Szerokie listwy stanowią dodatkowy element wzmacniający, mogą jednak utrudniać dostęp światła do pomieszczenia. Należy mieć to na uwadze podczas wyboru szprosów do małych okien lub zaciemnionych miejsc. Dodatkowo drewniane listwy przerywają ciągłość szyby, przez co nieznacznie spada jej izolacyjność termiczna.

Szprosy wiedeńskie

Szprosy wiedeńskie, znane też jako naklejane, to jedno z popularnych rozwiązań. W jaki sposób powstają? Najpierw wewnątrz pakietu szybowego umieszcza się „ślepy szpros”, a następnie przykleja drewniane listwy do zewnętrznej części szyby. Szprosy wiedeńskie doskonale odwzorowują stosowane w przeszłości rozwiązania architektoniczne, dlatego są chętnie stosowane w przypadku renowacji zabytkowych budynków.

Szprosy nakładane

Szprosy nakładane to jedno z nowszych, mniej znanych rozwiązań. Ramę z otwieranym szprosem montuje się na zawiasach tuż przy ramie okiennej. Same listwy jednak nie dotykają powierzchni szyby, dzięki czemu woda może po niej swobodnie spływać. Drewniane szprosy nie utrudniają więc mycia okien, nie puchną też pod wpływem nadmiaru zbierającej się w szczelinach cieczy.

Szprosy do okien — czy warto?

Obecnie szprosy montuje się głównie ze względów estetycznych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto je zamontować. Decyzja ta powinna zależeć od własnych upodobań. Jedno jest pewne — szprosy z pewnością przykuwają uwagę oraz sprawiają, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru i zdecydowanie wyróżnia budynek na tle innych, surowych konstrukcji.

 


Zobacz także
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto zamontować okno w łazience? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się ze szczegółowym poradnikiem i podejmij właściwą decyzję!

Więcej Okno w łazience – poznaj zalety i wady tego rozwiązania
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka

Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Podstawowe funkcje i parametry. Sprawdź kompletny poradnik i dowiedz się, jakie okna najlepiej wybrać!

Więcej Okna energooszczędne – działanie i charakterystyka
Świętujemy 50-lecie firmy
Świętujemy 50-lecie firmy

Poszukując przykładów polskich marek, którym od podstaw i wbrew wielu przeszkodom udało się osiągnąć pozycję globalnego lidera wyznaczającego światowe trendy, warto zwrócić uwagę na Podlasie

Więcej Świętujemy 50-lecie firmy