Szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, to listwy, które dzielą powierzchnię szyby na kilka mniejszych części, na tak zwane kwatery. Kiedyś ich popularność wynikała głównie z braku dużych tafli szkła. Dzisiaj stosowane są głównie ze względów dekoracyjnych. Zobaczcie, jakie rodzaje szprosów istnieją i czy warto zdecydować się na nie w swoim domu!

Rodzaje szprosów

  • Szprosy konstrukcyjne – stanowią element konstrukcyjny okna i dzielą szybę na mniejsze części. Wzmacniają i usztywniają konstrukcję okna. Spotykane coraz rzadziej.
  • Szprosy wewnątrzszybowe – umieszczone są wewnątrz szyby zespolonej – stanowią element pakietu szybowego. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że powierzchnia szyby pozostaje gładka, dzięki czemu szprosy nie przeszkadzają na przykład w myciu okna.
  • Szprosy naklejane (wiedeńskie) – cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwy montaż. Szprosy, w formie listewek dopasowanych do ram okna, nakleja się po prostu z dwóch stron szyby. Ich minusem jest późniejsze utrudnione mycie okien.

Szprosy - wewnątrzszybowy, wiedeński, konstrukcyjny

Do jakich domów pasują szprosy?

Na szprosy powinny zdecydować się osoby, którym zależy przede wszystkim na dekoracyjnym wykończeniu okien. Podział okien pasuje w szczególności do budynków o charakterze pałacowym, dworkowym i zabytkowym.  

Nie znaczy to, że powinno się ich unikać w nowoczesnych aranżacjach. Dobrze dobrane, na przykład w przestrzeni loftu, mogą nadać wyjątkowy charakter całemu wnętrzu.

Szprosy mogą również sprawdzić się w nietypowych realizacjach, ponieważ nie zawsze muszą dzielić szybę na prostokątne kwatery. Powyginane w łuki czy koła lub połączone pod nietypowymi kątami, sprawią, że dane okno nabierze naprawdę finezyjnego charakteru.