Przy wyborze wymarzonych okien na pewno zwracasz uwagę na ich design. Podziwiasz kolorystykę i materiał wykonania, dopasowujesz do aranżacji wnętrza, może już planujesz zakup stylowych zwiewnych osłon. A czy pamiętasz o istotnych parametrach, takich jak współczynnik przenikania ciepła okien? Określa on stopień izolacyjności, czyli jakie straty cieplne poniesie właściciel obiektu po zamontowaniu stolarki okiennej. Ten wskaźnik powinien być jak najniższy! Co musisz wiedzieć na temat współczynnika „U”?

Współczynnik U dla okien – czym dokładnie jest?

Czy wiesz, że przez okno ucieka nawet do 40% ciepła? To dużo, zważywszy na wysokie koszty ogrzewania budynków. Dlatego warto inwestować w okna, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Określany literą „U”, jest dokładnie regulowany przepisami unijnymi. W 2021 roku nie może przekraczać Uw=0,9 W/(m²·K) dla okien zwykłych, a dla połaciowych Uw=1,1 W/(m²·K). Oczywiście im niższy współczynnik, tym więcej energii zaoszczędzisz.

Współczynnik „U” oblicza się na podstawie konkretnego wzoru matematycznego. Są to tego potrzebne takie parametry jak:

  • wielkość okna,
  • powierzchnia ramy okiennej,
  • powierzchnia przeszklenia,
  • współczynniki przenikania ciepła wymienionych powyżej elementów,
  • liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka termicznego.
  • Współczynnik „U” informuje o przenikaniu ciepła przez całość stolarki okiennej – w tym ramę, jak i szybę. Podawany w jednostce W/(m²K), powinien mieć jak najniższą wartość, wówczas okno wyróżnia wysoka termoizolacyjność.

Przykładem są okna pasywne Puro Passive, których wskaźnik „U” wynosi zaledwie 0,68 W/m2K. To energooszczędny produkt z certyfikatem Passive House Institut w Darmstadt. Drewniano-aluminiowe okno Puro Passive tworzone na indywidualne zamówienie jest dostępne w modnej kolorystyce – począwszy na jasnej sośnie, po szlachetny ciemny dąb, a nawet egzotyczne różowo-brązowe meranti.

Jakie okna wybrać, biorąc pod uwagę ich przenikalność cieplną?

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, który przekłada się na oszczędności finansowe. Im mniej ciepła ucieka z budynku, tym efektywniejsze bywa ogrzewanie. To również rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ zużycie energii jest zdecydowanie mniejsze.  

Godne uwagi są energooszczędne okna o współczynniku przenikania ciepła w granicy 0,6-0,8 W/m2K. Najniższym współczynnikiem „U” charakteryzują się natomiast okna pasywne przeznaczone zwłaszcza do nowoczesnego budownictwa.

Do najpopularniejszych należą konstrukcje drewniane lub drewniano-aluminiowe. Tworzą skuteczną barierę zabezpieczającą wnętrza przed wymianą ciepła z otoczeniem. Chociaż stolarka pasywna jest droższa z powodu zastosowanych nowoczesnych materiałów i technologii, koszty zwracają się w trakcie jej eksploatacji.

Niski współczynnik przenikania ciepła – czy tylko on ma znaczenie?


Wśród istotnych parametrów stolarki okiennej kluczowe znaczenie ma również współczynnik „G”. Wskazuje, jaki procent promieniowania słonecznego przenika przez szyby do budynku. Im jest wyższy, tym więcej energii można uzyskać z zewnątrz. W nowoczesnych oknach wynosi zazwyczaj powyżej 50%. Przeszklenia z wysokim współczynnikiem „G” także przekładają się na oszczędności finansowe, gdyż obiekt nie musi być tak intensywnie ogrzewany.

Przy zakupie okien należy też zwrócić uwagę na ich akustykę i wodoszczelność. Standardowe okna mają izolacyjność akustyczną na poziomie około 30-32 dB. Modele energooszczędne zazwyczaj przekraczają granicę 35 dB, więc stanowią skuteczną barierę dla odgłosów z zewnątrz nawet przy ruchliwej ulicy. Natomiast najlepsze okna energooszczędne wyróżnia wodoszczelność klasy E1200. To specjalistyczne konstrukcje, które wytrzymają napór ciśnienia 1200 Pa. Jest to równoznaczne z wiatrem wiejącym z prędkością około 160 km/h.

Wspomniane parametry odgrywają niebagatelną rolę przy wyborze stolarki okiennej. Przenikalność cieplna okien jest wśród nich kluczowa, ponieważ decyduje o utrzymaniu komfortu cieplnego w budynku. Zainwestuj zatem w wysokogatunkowe okna z jak najniższym wskaźnikiem „U”. Zadbasz nie tylko o swoją kieszeń, ale też środowisko!