Współczynnik przenikania ciepła dla okien określa stopień przenikania ciepła przez całą stolarkę okienną. Im niższa jest wartość tego parametru, tym lepsza izolacyjność przegrody termicznej. Omawiany współczynnik jest oznaczany jako Uw i wyliczany na podstawie wzoru matematycznego.

Najnowsza norma dla współczynnika przenikania ciepła została określona przez znowelizowaną Dyrektywę Europejską 2010/31/UE wyznaczającą standard WT 2021, w którym wartość ta nie może przekroczyć Uw=0,9 W/m²K dla okien zwykłych oraz Uw=1,1 W/m²K dla okien połaciowych. Powyższe wymagania są podyktowane koniecznością stawiania obiektów o niemal zerowym zużyciu energii.

Informacja ta jest niezwykle istotna dla osób, które planują budowę lub renowację budynku, zaś nowe standardy powinny zostać uwzględnione w przygotowanym projekcie.

Jak obliczyć współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw dla okien obliczamy ze wzoru:

Uw=((Ag*Ug)+(Af*Uf)+(Ig*ψg))/A

dla którego:

Ug — współczynnik przenikania ciepła szyby

Ag — pole powierzchni szyby

Uf — współczynnik przenikania ciepła ramy

Af — pole powierzchni ramy

Ψg — liniowy współczynnik przenikania ciepła spowodowany połączeniem szyby, ramki dystansowej i ramy

lg — długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą

A — całkowite pole powierzchni okna

Wartość współczynnika podajemy w jednostce W/m²K.

Jakie okna wybrać, biorąc pod uwagę ich przenikalność cieplną?

Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła w oknach, tym lepsze są ich właściwości ochronne. Kwestia ta jest ważna przede wszystkim przez wzgląd na oszczędności, jakie wygeneruje zamontowanie okien gwarantujących wysoką izolację termiczną.

Jaki współczynnik przenikania ciepła okna wybrać? Straty ciepła są tym większe, im niższa temperatura panuje na zewnątrz. Okna powinny więc zostać dobrane do warunków otoczenia, z jakimi możemy spotykać się w ciągu roku. Zimą temperatura w naszej szerokości geograficznej potrafi spaść nawet do około -30°C. Stąd też dobrym pomysłem będzie inwestycja w takie okna, dla których współczynnik przenikalności cieplnej wynosi 0,6-0,8 W/m²K.

A jakie konkretnie okna warto wybrać? Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym rozwiązaniem będą okna drewniane albo okna drewniano-aluminiowe. Zastosowanie trwałych, naturalnych materiałów to doskonały wariant, który zachowa swoje właściwości przez długie lata. Natomiast dodatkowe wzmocnienie wykonane z aluminium sprawdzi się, jeśli chcemy, aby okna zwiększały bezpieczeństwo posesji.

Jako specjaliści w swojej dziedzinie z przyjemnością polecamy nowoczesne rozwiązanie dostępne w naszej ofercie. Okna pasywne Puro Passive to okna o najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nazywamy ten model pasywnym, ponieważ jego współczynnik Uw wynosi 0,68 W/m²K, co potwierdza certyfikat najwyższego standardu termoizolacyjności. Jeżeli szukasz konkretnego rozwiązania, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Jesteśmy przekonani, że modele okien dostępne na stronie spełnią wymagania nawet najbardziej zaawansowanych konstrukcji budowlanych.

Co wpływa na utratę ciepła w oknach?


Podstawową przyczyną utraty ciepła w oknach jest ich nieszczelność. Czym jest ona spowodowana? Przede wszystkim zastosowaniem niskiej jakości, nietrwałych materiałów. Jeżeli tworzywo, z jakiego zostały wykonane, ma wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej, to może zmieniać wymiary pod wpływem temperatury. Okna narażone na wpływ promieni słonecznych latem rozszerzą się, a następnie skurczą w okresie zimowym. Nawet milimetrowe przesunięcie brzegu może spowodować uciekanie ciepła na zewnątrz. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowy montaż oraz izolacja stolarki okiennej. Nawet najdroższe i najlepsze okna nie spełnią swojej funkcji, jeżeli nie zostaną prawidłowo zamontowane.

Ciepły montaż okien jest nie tylko zgodny z obowiązującymi normami, ale przede wszystkim bardzo opłacalny. Zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że przenikanie ciepła przez okna jest znacznie mniejsze, co generuje oszczędności finansowe oraz znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu.

Współczynnik przenikania ciepła — dlaczego jest ważny?

Przenikalność cieplna okna jest parametrem ściśle powiązanym z obowiązującymi normami technicznymi. Nowoczesne budownictwo obliguje właścicieli do stosowania energooszczędnych rozwiązań, a producentów do wytwarzania takich artykułów. W przepisach tych nie ma jednak nic złego – w dłuższej perspektywie przekłada się to na zatrzymanie pieniędzy w domowym budżecie. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła są nie tylko ekologiczne, ale i opłacalne. Warto potraktować je jako inwestycję, która dość szybko się zwróci i będzie generować duże oszczędności przez kolejne lata.

Szukasz energooszczędnych okien do swojego domu? Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie!


Zobacz także
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna do domu warto wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe? Jak się okazuje, obecne przepisy nie pozostawiają tej decyzji przypadkowi. Dlaczego należy zainwestować w okna trzyszybowe? Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Więcej Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie okna wybrać do domu?
Kolor okien – jaki wybrać, aby pasował do wnętrza i budynku?
Kolor okien – jaki wybrać, aby pasował do wnętrza i budynku?

Jeszcze kilkanaście lat temu kolor okien był jeden – biały. Dziś ramy okienne są produkowane w szerokiej palecie barw.

Więcej Kolor okien – jaki wybrać, aby pasował do wnętrza i budynku?
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie wybrać okna do domu? Materiały, kolory i najważniejsze parametry użytkowe — sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup okien.

Więcej Jakie okna do domu? Na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem?